جشنواره حرکت

جشنواره ملی حرکت ویژه انجمن‌های علمی دانشجویی و با تأکید بر هم ­افزایی، تکثیر ایده­ های خلاق و ایجاد انگیزه و نشاط در انجمن‌های علمی دانشجویی همه ساله برگزار می‌شود. این جشنواره تلاش می­‌کند تا مبنا و مبداء حرکتی نوین برای سازماندهی فعالیت‌های علمي دانشجویی باشد. جشنواره‌ی ملی حرکت، به تعبیری دیگر، حرکتی است ملی برای شکوفایی استعدادهای شگرف جوان خلاق و اندیشمند ایرانی، برای اعتلای ایران و ایرانی و برای ارتقاء موقعیت و اندیشه‌های کمال‌جویی ایرانی و برای ایجاد فردایی بهتر، ایرانی‌آبادتر و آزادتر در پرتو اراده‌ و استعدادهای جامعه دانشجویی کشور.

این جشنواره در سال 1386 با نام «نمایشگاه دستاوردهای انجمن‌های علمی دانشجویی» پایه‌گذاری شد و با تغییر نام و ماهیت، بهار سال 1387 نخستین دوره آن با عنوان «جشنواره ملی حرکت» به میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد.

جشنواره حرکت به صورت سالانه توسط اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، پژوهشگاه‌ها و سایر مراکز علمی با حمایت دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی برگزار می‌­شود.

بنابر ماده یک دستورالعمل اجرایی جشنواره اهداف برگزاری از قرار زیر است:

  • شناسایی انجمن­‌های علمی دانشجویی موفق و تقدیر از فعالان این انجمن­‌ها
  • انعکاس فعالیت‌های الگو و موفق
  • ایجاد تحرک توام با جهت­دهی فعالیت­های انجمن­های علمی دانشجویی
  • ایجاد زمینه به منظور هم‌­افزایی انجمن­‌های علمی دانشجویی از طریق انتقال تجارب موفق
  • ایجاد بستر مناسب به منظور آشنایی صاحبان صنایع و معادن، حرف و مشاغل، سازمان­‌های دولتی و غیردولتی با ظرفیت­‌ها و توانمندی­‌های انجمن­‌های علمی دانشجویی

از سومین دوره این جشنواره و با توجه به استقبال فراوان دانشگاه‌ها از این رویداد، جشنواره در دو سطح «دانشگاهی» و «ملی» ادامه یافت و در سال‌های اخیر و با افزوده شدن مشارکت کشورهای دیگر در این جشنواره، به سطح بین‌المللی تغییر یافت و با عنوان «جشنواره بین‌المللی حرکت» شناخته می‌شود.

پایگاه اینترنتی جشنواره

شایان ذکر است این جشنواره ویژه انجمن‌های علمی دانشجویی و جشنواره رویش ویژه کانون‌های فرهنگی اجتماعی برگزار می‌شود.

 

جهت شرکت در این دوره جشنواره، نسبت به تکمیل فرم مربوط به غرفه اقدام نمایید.